IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Wall Street отваря със слаб ръст след старта на Г-20*

Акциите на банките J.P. Morgan Chase, Morgan Stanley, Citigroup и Wells Fargo поскъпват с над 1,5%, докато тези на Goldman Sachs и Bank of America прибавят над 2% към стойността си

17:48 | 28.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Основните индекси на фондовата борса в Ню Йорк започват последната сесия от седмицата с леки повишения на фона на започналата днес среща на върха на Г-20 в Осака, Япония, съобщава CNBC.

Вниманието на инвеститорите обаче е насочено към една конкретна среща – тази между американския президент Доналд Тръмп и китайския държавен глава Си Дзинпин, която ще се проведе в събота (29.06) и много анализатори виждат в нея възможност за прекратяване на едногодишната търговска война между двете най-силни икономики в света. 

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average, който проследява търговията с акции на 30-те най-големи американски публични дружества, напредва с 0,08 на сто до 26 547,46 пункта.

Широкият показател S&P 500 се покачва с 0,21% до 2930,92 пункта.

Технологичният измерител Nasdaq Composite за момента не отчита промяна в стойността си и запазва равнището от 7967,50 пункта.

При търговията с книжа на компаниите от финансовия сектор се наблюдава своеобразно рали, при което цената на акциите на J.P. Morgan Chase, Morgan Stanley, Citigroup и Wells Fargo се покачва с над 1,5 на сто. Книжата на Goldman Sachs и Bank of America поскъпват с повече от 2%.

В същото време книжата на Procter & Gamble отчитат ръст в стойността си от 1,7%, след като Goldman Sachs повиши оценката си за тях от „неутрална“ към „купувай“.

Забелязва се предпазливост в действията на инвеститорите, които продължават да гледат с надежда към съботната среща между Тръмп и Си.

Главният изпълнителен директор на Morgan Stanley Джеймс Горман заяви пред CNBC, че Китай и САЩ трябва да постигнат взаимно довери по време на разговорите.

Тръмп гледа на срещата си със Си Дзинпин, която вероятно ще бъде в събота, като на шанс да разбере какви точно са позициите на Пекин и "не се притеснява от какъвто и да е резултат", посочва високопоставен американски представител, пожелал анонимност.

От началото на месеца до днешната сесия основните щатски индекси са прибавили повече от 6% към стойността си, като Dow е напът да постигне най-сериозния си ръст от 1938 година насам. От друга страна S&P 500 регистрира най-силното си представяне от 1955 г.

Друга водеща новина във фокуса на инвеститорите от днешния ден е свързана с потребителските разходи в САЩ, които се повишават през май.

сащ сащ

Американското министерство на търговията съобщи, че потребителските разходи, които представляват повече от две трети от икономическата активност в САЩ, отбелязват ръст с 0,4%. Домакинствата увеличават покупките на моторни превозни средства и правят по-големи разходи за ресторанти и хотелско настаняване.

Ценовият индекс на личните потребителски разходи се повишава с 0,2% през миналия месец, докато през април ръстът е 0,3%. На годишна база през май индексът нараства с 1,5% в сравнение с 1,6% през април.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се покачва съответно до 2,014% и 2,532%.

При валутната търговия доларовият индекс се понижава с 0,11% до 96,09 пункта.

Еврото се търгува спрямо щатската валута с ръст от 0,14% в стойността си при 1,1384 долара за евро.

На петролните пазари цената на международния бенчмарк сорт Брент прибавя 15 цента, достигайки ниво от 66,70 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поскъпват с 14 цента до 59,60 долара за барел.

При търговията с ценни метали цената на златото се покачва с 0,3 на сто до 1415,80 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17:15 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:40 | 29.08.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още